Screaming Frog Kullanmanız İçin 6 Neden

İnternet sitelerimiz ile işlem yaparken sık sık yanılgıya düşüyoruz. Eskiden arama motorları bu konuda son derece tolerans gösterirlerken günümüzde işler hiç de kolay değil. Arama motorları her gün yeni bir patent başvurusu yapıp sürekli olarak algoritma güncellemesi yaparken bizlerin de bu algoritmalara özel yapılanmaya gitmemiz gerekebiliyor.

Sizlere bugün on-page seo alanında sitenizi daha sağlıklı hale getirmenize yardımcı olan birçok hatanızı raporlayabileceğiniz müthiş bir program önereceğiz. Screaming Frog.

Screaming Frog kullanmanız için size 6 neden sunalım istedik.

Hızlı bir tarama istiyorsanız tercihiniz Screaming Frog olmalı.

Benzerleri ya da daha basitçe en yakın rakibi Deep Crawl’a göre çok daha hızlı tarama sağlayan Screaming Frog, kısa süre içerisinde analiz yapabilme imkanı sunuyor. Bunun yanı sıra bazı siteler ( özellikle e-ticaret siteleri ) çok fazla sayfa sayısına sahip olduklarından bazen çok uzun süren tarama gerçekleşebiliyor. Böyle zamanlarda durdurup daha sonra devam ettirme şansınız var. Deep Crawl zaten online olduğu için bırakıp gidebilirsiniz, o işlemi kendi bitiriyor.

Yaklaşık 800 sayfayı taradığı bir analizi yaklaşık olarak 3 dakika içerisinde bitiriyor ve size basitçe şöyle bir rapor sunuyor.

Her bir SEO kriteri için düzenleme yapma imkanı sunar

Bilindiği üzere algoritma sadece birkaç özel kritere odaklanmıyor. O halde siz de buna ayak uydurmalısınız. Sayfa içi optimizasyon ile ilgili biriyle konuşmaya başladığınızda ona ” en önemli kriter ” nedir deseniz H1 etiketleri diyebilir. O halde bu bölümü nasıl analiz edebilirsiniz?

Oldukça basit. H1’e göre düzenleme yapabiliyorsunuz. Grafikler ve altlarındaki sayılar size yanlış olan alanların bilgisini veriyor. Mesela, missing, duplicate, over 70 characters ve multiple bölümleriyle sizlere h1 eksik olan sayfaları, aynı olan sayfaları, 70 karakterden fazla olanları ve benzer olanları sizlere sunuyor. Bunları alt alta getirerek de işinizi kolaylaştırıyor.

 

Resim optimizasyonu için inanılmaz fırsat!

Sizlere boyutlarına göre resim dosyalarınızı listeliyor. Bu da yetmiyor alt-text eksik olanları da sizlere sunuyor. Inlinks ile resime link verilen tüm sayfaları da sizlere sunuyor.

Başlık ( title ) bölümünüzü optimize etmeniz için en ince detayları sunuyor.

Size başlıklar ile ilgili sunduğu farklı detayları anlatalım. Benzer sayfa isimleri, eksik sayfa başlıkları, 65 karakterden uzun, 30 karakterden kısa, H1 ile aynı olan başlıklar ( ki bu konuda büyük bir belirsizlik hakim, bazıları h1 ve title aynı olmalı derken bazıları tamamı farklı olmalı diyor. bence farklı olmalı ) ve son olarak benzer başlıklar. Tüm bu verileri sizin adınıza süzüyor ve size müthiş bir sonuç veriyor.

 

Analytics ve Search Console uyumluluğu

Analytics ve Search Console izni verdiğinizde buradaki verilerinizi de analiz etmenize olanak sağlıyor. Bildiğiniz gibi veri tek başına yetersizdir ama doğru ellerde tam bir yol göstericidir ve vazgeçilmezdir.

Bunların yanında majestic, ahrefs ve moz bilgilerinizi de çok güzel bir şekilde detaylarınıza katabiliyorsunuz.

Screaming frog alanında en ucuz hizmeti veren uygulamadır.

En yakın rakibi deep crawl, aylık ve yıllık ödemelerde screaming frog’un oldukça uzağında bir fiyatlama politikası izliyor.

Screaming Frog Yıllık : £149.00

Deep Crawl Aylık ( en düşük paketi ) : $89.00

Kur farkı cüz-i olduğundan neredeyse 2 aylık deep crawl fiyatına 1 yıllık screaming frog alabiliyorsunuz.

Bu aşamada screaming frog’un sizi zorlayabileceği tek yer lokalizasyon. Eğer ekip olarak kullanacağınız bir yazılım arıyorsanız deep crawl öne çıkarken, ben kendi bilgisayarımda ve yalnızca kendim için kullanacağım diyorsanız screaming frog müthiş bir tercih. Hem de bu fiyata!

 

Son Söz

Eğer SEO alanında hizmet veriyorsanız, hem sizin hem de müşterilerinizin siteleri için bu araçlar oldukça faydalıdır hatta elzemdir. Zamanınız değerliyse ve her türlü güncellemeyi bu programlar sayesinde cebinize koyabilirsiniz. Mesela title ve meta değişkenleri bir süredir eski değerlerine göre oldukça arttı. Bu güncellemeyi takip etmeyip hala 40 karakterde başlık kısmını bitirmenize gerek olmadığını screaming frog güncelleştirmesiyle öğrenebilirsiniz.

 

 

 

Ersin KILIÇ

Kişisel uğraşlar, saçma denemeler, gereksiz tecrübeler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir